Goldapietiški Imanuelio Kanto didžkukuliai (cepelinai)

5 kg. bulvių, 400 g. virtų ir smulkiai pertrintų bulvių, druskos.
Įdarui: 600 g. virtos kiaulienos mentės arba tiek pat kitos raumeningos mėsos be kaulų, 2 vidutinio dydžio svogūnai, kiaušinis, šaukštelis trintų mairūnų, aliejaus, pipirų ir druskos – pagal skonį.
Žalias bulves nuskutame ir sutarkuojame. Po to nuspaudžiame švarioje lininėje skepetaitėje. Nuspaustą skystį paliekame pastovėti 4 min., kol nusėda krakmolas. Tada skystį nupilame, o krakmolą sumaišome su tarkiais. Taip pat sudedame virtas pertrintas bulves ir, pridėję druskos, rankomis gerai išmaišome visą masę, kol ji tampa vientisa. Labai patartina kurį laiką visą tą masę ranka gražiai išsukti ratu pagal laikrodžio rodyklę.
Įdarui nuluptus ir smulkiai supjaustytus svogūnus pakepiname taukuose keptuvėje, nuolatos maišydami. Virtą mėsą sumalame mėsmale retu sieteliu ( 3 mm. skylutės), pridedame kepintuų svogūnų, trinto mairūno ir sumušame kiaušinį (nedėkite jokių trintų džiūvėsėlių – bus gero daikto profanacija). Po to pasūdome, papipiriname ir gerai išmaišome.
Kad būtų paprasčiau, darant didžkukulius reikia pirmiausia iš bulvių tarkių tešlos suploti 1 cm. Storio, delno pločio paplotėlius. Ant kiekvieno iš jų dedame maždaug 5 cm. skersmens mėsos įdaro rutulėlį. Po to juos aplipiname bulvių mase, padarydami kokių 7/8 cm. skersmens rutulius. Kad didžkukuliai neišsileistų, reikia juos dėti įverdantį vandenį, ir geriausia kiekvieną iš karto vos tik suformuotą. Jeigu prieš tai dar į šaltą vandenį įmesite šaukštą bulvių miltelių arba pusę šaukšto sviesto, didžkukuliai nesulips ir jų paviršius taps lygus bei blizgus. Vandenį, kuriame verdame taip pat sūdome. Verdant keletą kartų patartina puodą pajudinti į šalis, kad didžkukuliai neprisviltų prie dugno. Iškilusius į paviršių juos dar verdame apie 20 min. ant mažos ugnies. Prieš patiekdami, dėl visa ko paragaukite, ar visiškai išvirę.
Pateikiama dviem būdais: arba išgriebtus apibarstome spirgiais su svogūnais arba paliekame tos pačios sunkos, kurioje virta, tiek, kad didžkukuliai iš jos gerokai matytųsi. Prie jų svečiams galima pasiūlyti pieno arba troškintų rūgščių kopūstų. Geriausia, jei patiekalas ant stalo ilgiau išliktų šiltas moliniame inde.
Pateikėja Justina Charkiewicz, gyv. Goldape.