Žiobrinės 2011

Gegužės 21 d. Kriūkuose (Šakių r.), poilsiavietėje prie Nemuno, rengiama vienintelė šalyje istorinė, etnografinė kulinarinio paveldo šventė „Žiobrinės“. Renginio dalyvių lauks kepti žiobriai, žuvienė, smagios atrakcijos, gyvos muzikos koncertai. Organizatoriai tikisi, kad į šventę sugužės ne tik Panemunės regiono gyventojai, bet ir …gausus būrys svečių iš visos Lietuvos. Renginio pradžia 16 val.

Numatoma šventės „Žiobrinės-2011“ programa:
Žiobrių kepimas žarijose pagal visus Lietuvių senovės receptus ir tradicijas
Žuvienės virimas
Žvejų varžytuvės
Skrydis lėktuvu virš Kriūkų seniūnijos
Šventinė prekyba, atrakcionai visai šeimai
Šou koncertas, naktinė diskoteka
Numatyti Livetos ir Petro Kazlauskų, Kastanedos bei Mios koncertai.
Žiobrinės – sena panemunės gyventojų šventė. Tradicija kepti žiobrius, pamovus ant medinių iešmų, būdavo ne tik Nemuno žvejų, bet ir visų prie Nemuno gyvenančių žmonių šventė. Praeitį atgaivinti iš naujo ryžosi Panemunių regioninio parko specialistai ir buvęs šviesios atminties Kriūkų seniūnijos seniūnas Viktoras Jakštys. Jau dešimti metai gegužės mėnesį švenčiama žiobrinių šventė. Tradicija kepti žiobrius, pamovus ant karklo iešmukų, atėjo nuo Nemuno žemupio. Žiobrius Panemunių gyventojai laikė populiariausia žuvimi. Šventės ruoštos vaizdinguose Nemuno slėniuose: Pašvenčio ir Kalkėnų kaimų miškuose, Gelgaudiškyje, Viešvilėje, prie Rambyno piliakalnio. Į žiobrių gegužines atplaukdavo daug svečių iš Kauno. XX a. šeštame dešimtmetyje žiobrius kepė ir valgė Kuršių Nerijos žvejai Grobšto kalno papėdėje. Įspūdingai žiobrinės būdavo švenčiamos ir Jurbarke – ten vykdavo žiobrių šventės karnavalas, kuriame dalyvavo ne tik miestelėnai, milžiniško dydžio žuvų figūros, bet ir „Žiobrių karalienės“. Beje, jos tokį titulą gaudavo už tai, kad labai skaniai kepdavo žuvį. Kalnėnų ,,Žiobrių karalienė“ 1936 metais žiobriais vaišino ir Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną, kuris, važiuodamas iš Palangos į Kauną, buvo sustojęs Kalnėnuose.

Per devynerius „Žiobrinių“ metus iškepta apie 3000 žiobrių, suvalgyta apie 1000 litrų žuvienės, šventėse apsilankė apie 70 tūkstančių žmonių, žvejų rungtyse varžėsi 38 žvejų komandos, koncertavo 24 saviveiklinės grupės ir kolektyvai, 27 Lietuvos pop grupės ir atlikėjai.